Presunúť na hlavný obsah

Nový kríž nad obcou Ochodnica

V sobotu 13. novembra 2021 bol požehnaný nový kríž nad obcou Ochodnica. Nachádza sa na hlavnom hrebeni Šerkova tiahnucom sa od východu na západ pozdĺž obce. Kríž je postavený v nadmorskej výške 620 m.n.m (vzdialený je asi 300 metrov východne od vrcholového bodu Šerkov – ktorý má nadmorskú výšku 634 m.n.m a približne 500 metrov západne od stožiarov vysielačov). Je viditeľný z veľkej časti našej dediny, ale aj z Dunajova a Krásna nad Kysucou, a to aj v noci, keďže je osvetlený svietidlom napájaným na solárny panel. Jeho výška je približne 6 metrov. V hodový víkend – v sobotu 13. 11.2021 ho požehnal správca farnosti Mgr. Ján Findura.

Ku krížu sa dá dostať viacerými chodníkmi. Priamo z centra Ochodnice – od mosta Sv. Jána Nepomuckého kolmo strmším stúpaním. Pri dlhších túrach je možné ku krížu prísť z osady Majtánky – odkiaľ na Šerkov už nie je veľké stúpanie a chodník vedie pohodlne stále po hrebeni. Z Kysuckého Nového Mesta vedie na Šerkov cesta a neskôr lesná cesta cez časť Škorčie. Poznávacím znamením sú stožiare vysielačov.

Myšlienka postaviť tu kríž sa zrodila v partii niekoľkých Ochodničanov (motivovaných priateľmi z inej farnosti) a postupne k samotnej realizácii pridali ruku k dielu ďalší, či už majstri vo svojom remesle alebo len s chuťou pomôcť a stretnúť sa v partii príjemných ľudí. Samotné práce na stavbe kríža prebiehali v mesiacoch september a október a boli zavŕšené 30. októbra, kedy bol kríž vztýčený. Veríme, že toto spoločenstvo sa bude naďalej udržovať a ďalej rozširovať napríklad aj pri spoločných výstupoch na toto pekné miesto v rámci turistiky ale aj modlitby pri kríži.

Marcel Baltiar