Presunúť na hlavný obsah

Historické osady

V obci sa nachádzajú typické kysucké osady Beľajky, Petránky a Suchá. V osadách sa nachádzali rôzne hospodárske stavby ako aj objekty sezónnych filiálnych hospodárstiev, tzv. koliby. Stavali ich v blízkosti poľností, lúk a pasienkov v odľahlých častiach chotára. Konštrukčne a materiálom ako aj technológiou výstavby sa však nelíšili od bežne stavaných zrubových stavieb v obci. Viaceré koliby koncom druhej svetovej vojny nemecké vojská vypálili, v druhej polovici 20.storočia zostávajúce už väčšinou vlastníci prestavali na rekreačné účely a tak sa ich zachovalo iba pár.

V osade Suchá sa každoročne na jeseň koná sv. omša pri kaplnke "jaskyňa Lurdskej Panny Márie", ktorú postavili niekdajší tamojší obyvatelia a ich potomkovia z tesaného kameňa z bývalých pivníc. Zruční murárski majstri zachytili a upravili aj miestny pramienok, takže kaplnka okrem miesta piety a oddychu slúži aj ako vyhľadávaný zdroj osvieženia v letných mesiacoch.

V osade Petránky sa už tradične v auguste koná „Deň sv. Huberta“, ktorý sa nesie v slávnostnom duchu vďaka usporiadateľom - Poľovníckemu združeniu ŠERKOV Kysucké Nové Mesto – Ochodnica. Koná sa tam slávnostná svätá omša a podáva sa poľovnícky guláš a občerstvenie.

V časti Petránky nájdete unikátny buk lesný, ktorý sa v ankete Nadácie Ekopolis - Strom roka 2013 umiestnil na peknom 3. mieste. Vek tohto stromu odhadli na 300 rokov, je vysoký 30 metrov a obvod kmeňa je 530 centimetrov. Posledná majiteľka samoty spomínala, že pri klčovaní porastov a obrábaní horských políčok okolo roku 1910 nikto nemal odvahu a asi ani silu tento strom vyrúbať pre jeho veľkosť a preto zostal stáť ako jediný mohutný exemplár v širokom okolí a po celé roky poskytoval tieň ťažko pracujúcim na poliach. (Buk lesný na mape)

Nad osadou Petránky je situovaná aj Rozhľadňa na Marťakovskom kopci. Rozhľadňa má podobu starodávnej strážnej veže a ponúka krásny panoramatický výhľad takmer na celé Kysuce.

Mapa osád