Presunúť na hlavný obsah

Pre turistov

Obec Ochodnica ponúka množstvo zaujímavostí a aktivít, či už pre milovníkov prírody, kultúry, alebo športu. Obec je obklopená smrekovými lesmi, ktoré sú rajom pre hubárov. Rastú tu hojne hríby, suchohríby, kuriatka, kozáky, ako aj iné jedlé huby či lesné plody. Na rozsiahlych horských lúkach si na svoje určite prídu zberači liečivých bylín. Zrelaxovať je možné aj v peknom prostredí vodnej nádrže Ochodnica, kde si držitelia rybárskeho povolenia môžu chytiť svojho pstruha.

Milovníkom histórie odporúčame navštíviť kostol sv. Martina z roku 1872 postavený v románsko – klasicistickom štýle. Obdivovať v ňom môžete barokový obraz z 18. storočia zobrazujúci svätého Martina, ako aj ďalší obraz sv. Martina s pozadím Oravského hradu od Eduarda Swierkiewicza z roku 1837.

V obci sa koná počas celého roka množstvo kultúrnych podujatí, ktoré si určite nenechajte újsť. Veľmi známy je najmä Folklórny festival, ktorý sa organizuje každoročne od roku 1973 v miestnom amfiteátri. Veľkú popularitu za posledné roky si získal aj obľubený Country bál, ktorý poukazuje na prezývku obce Texas. Prezývku obec získala v roku 1963, kedy v americkom štáte Texas zavraždili amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. V tom čase bol pri kríži u sv. Jána v Ochodnici nájdený zastrelený muž. Z toho vznikla prezývka Texas - akože sa v Ochodnici strieľa ako v Texase.

Za návštevu určite stoja aj historické osady obce Ochodnica a to osady Suchá, Beľajky a Petránky v ktorých môžete obdivovať tradičnú ľudovú architektúru, nádhernú prírodu a očarujúce výhľady. Očarujúce panoramatické výhľady sú najmä z rozhľadne na Marťakovskom kopci, ktorá sa nachádza nad osadou Petránky. V tejto osade nájdete aj unikátny 300-ročný buk lesný, ktorý sa v ankete Strom roka 2013 umiestnil na peknom 3.mieste.

Rozhodne stojí za ochutnávku aj voda z minerálneho prameňa Vajcovka, ktorý bol vyhlásený za chránený prírodný výtvor.

Aj keď Ochodnica nie je východiskovým bodom značených turistických trás, ponúka veľmi veľa kombinácií pre pešie, cyklistické a v zime bežkárske turistické výlety. Priamo cez obec prechádza značkovaný turistický chodník (značený zelenou farbou) Nesluša - Ochodnica - Chotárny kopec - Čadca. Pri použití Ochodnice ako východzieho bodu, trasy začínajú v centre obce pri materskej škole od autobusovej zastávky Ochodnica Jednota.

Na svoje si určite prídu aj milovníci cykloturistiky, v obci sa nachádza cyklotrasa pre horské bicykle, ale taktiež sa z obce dostanete na veľmi obľubenú Bystrickú cyklomagistrálu. Bližšie informácie nájdete na stránke cyklotrasy.

V obci sa nachádzajú rôzne ubytovacie a stravovacie zariadenia, kde si môžete oddýchnuť a občerstviť sa.